Szanowni Państwo,

Horyzont 2020 – największy program ramowy badań i innowacji Unii Europejskiej wszedł w ostatnią 3-letnią fazę realizacji. Program wystartował w 2014 roku i od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem w Europie.

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na Konferencję „20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE. Horyzont 2020 – nowe otwarcie”. Konferencja odbędzie się w dniu 7 czerwca 2018 r. w Warszawie. Adresowana jest do przedstawicieli uczelni, instytucji naukowych, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych oraz administracji publicznej. Wydarzenie organizowane jest przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W czasie konferencji podsumujemy dotychczasowe uczestnictwo Polski w Programach Ramowych UE w ostatnich 20 latach. Jednak głównym celem wydarzenia jest strategiczna dyskusja, jak wykorzystać nowe możliwości (w tym wprowadzone nowe zasady wynagradzania), dla zwiększenia uczestnictwa Polski w Horyzoncie 2020 w latach 2018-2020, a także, jak przygotować się do aktywnego udziału w 9. Programie Ramowym UE. Przedstawimy efekty działań podjętych w tym zakresie, wynikających z rekomendacji wypracowanych podczas ostatniej konferencji „Horyzont 2020 – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy – możliwości i wyzwania dla Polski”, która odbyła się w 2016 r.

Zwiększenie udziału w programach ramowych UE jest warunkiem koniecznym dla wzmocnienia doskonałości naukowej i podniesienia innowacyjności. Tegoroczna konferencja wpisuje się w harmonogram wdrażania reformy nauki i szkolnictwa wyższego, jak również w realizację Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), koordynacji synergii funduszy krajowych i europejskich i wprowadzanych zachęt dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Zbiega się też z europejską dyskusją o przyszłości programów ramowych UE oraz z prezentacją założeń 9. Programu Ramowego UE, które przygotowuje Komisja Europejska.

Prawie 7000 polskich zespołów uczestniczyło lub uczestniczy w projektach programów ramowych UE, z czego ponad 1300 w projektach Horyzontu 2020. Aby docenić wysiłki polskich instytucji i wypromować ich sukcesy wręczymy Nagrodę Kryształowej Brukselki 2018. Gala przyznania tej prestiżowej Nagrody odbędzie się w dniu 6 czerwca br. Jest ona przyznawana od 2001 roku za wybitne osiągnięcia w programach ramowych UE. Jest to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ w tegorocznej ósmej edycji Nagrody Kapituła pod przewodnictwem Pana Jarosława Gowina – Wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wyłoni laureatów spośród nominowanych do tego wyróżnienia, najbardziej aktywnych polskich uczestników programów ramowych UE w okresie ostatnich 20 lat, począwszy od 5. Programu Ramowego UE, poprzez 6. i 7. Program Ramowy UE i skończywszy na PR Horyzont 2020.

W czasie wspomnianej konferencji przewidujemy specjalną sesję z udziałem laureatów tegorocznej Nagrody.

Liczymy, że konferencja spotka się z Państwa zainteresowaniem i przyczyni się do otwarcia nowego etapu aktywnego uczestnictwa Polski w programach ramowych UE.

 

Z wyrazami szacunku,

Dr inż. Zygmunt Krasiński

Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej